Zmniejszenie małżowin nosowych to zabieg chirurgiczny, który jest wykonywany u pacjentów, którzy cierpią na przewlekłe problemy z oddychaniem. Przerost małżowin nosowych, odpowiada za regulację przepływu powietrza w nosie i może prowadzić do trudności w oddychaniu, chrapania czy nawracających infekcji. Dowiedz się, na czym polega konchoplastyka oraz kto powinien się jej podjąć, aby pozbyć się uciążliwych objawów przerośniętych małżowin nosowych.

Konchoplastyka – co to jest?

Konchoplastyka to zabieg chirurgiczny, podczas którego zmniejszane są przerośnięte małżowiny nosowe dolne. Zabieg zazwyczaj przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, choć czasami jest też wykonywany pod narkozą. Operacja trwa około 20-30 minut.

Zmniejszenie małżowin nosowych wykonuje się metodą koblacji, czyli połączenia działania fal radiowych z temperaturą 40-70°C lub diatermii radiofalowej RaVoR, która wykorzystuje fale o częstotliwości 4 Mhz oraz działanie temperatury o wysokości 90°-100°C. 

Przyczyny przerostu małżowin nosowych


Przerost małżowin nosowych może mieć wiele przyczyn – od czynników genetycznych, aż po przebyte infekcje czy stosowane używki. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • alergie, 
  • nawracające stany zapalne błony śluzowej nosa, 
  • skrzywienie przegrody nosa,
  • palenie tytoniu.

Objawy i wskazania do zabiegu korekcji małżowin nosowych

Zabieg jest zalecany przede wszystkim osobom, które mają problemy z oddychaniem przez nos, cierpią na chrapanie lub bezdech senny, a także skarżą się na bóle głowy w okolicy zatok. Wśród wskazań wymienić należy też:

  • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych,
  • zaburzenia powonienia,
  • uczucie zatkanego nosa,
  • alergie.

Zalecenia po zabiegu plastyki małżowin nosowych

Przez 2-3 tygodnie od przeprowadzonego zabiegu należy unikać nurkowania, uprawiania intensywnego wysiłku, czy lotu samolotem. Zaleca się także zrezygnowanie z gorących kąpieli i saunowania. Należy stosować się do zaleceń laryngologa. Proces gojenia trwa około 6 tygodni, dlatego dopiero po całkowitym zagojeniu się tkanki można ocenić skuteczność zabiegu.