W przypadku oddychania główną rolę pełnią płuca. Jednak zanim powietrze dotrze do nich, przechodzi m.in. przez krtań. Krtań jest górnym odcinkiem dolnych dróg oddechowych o długości 4-6 cm. Została wykształcona w narząd głosowy, jednak jej rola jest znacznie większa.
Budowa anatomiczna krtani i jej lokalizacja
Krtań jest dość krótkim, ale niezmiernie ważnym narządem. Składa się z serii chrząstek, mięśni i błon śluzowych. Najważniejsze chrząstki to:
- Chrząstka pierścieniowata – stanowi podstawę krtani i jest bezpośrednio połączona z tchawicą.
- Chrząstka tarczowata – największa chrząstka krtani, której przednia część jest powszechnie znana jako jabłko Adama.
- Chrząstki nagłośniowa – położone na szczycie krtani, uczestniczą w zamykaniu drogi oddechowej podczas połykania.
Wewnątrz krtani znajdują się struny głosowe, które wibrują podczas przepływu powietrza i wytwarzają dźwięk. Krtań znajduje się w przedniej części szyi, pomiędzy podstawą języka a początkiem tchawicy. Jest położona tuż za kością gnykową i przed kręgosłupem szyjnym.
Rola krtani w organizmie człowieka
Choć krtań jest niewielka, pełni kilka kluczowych funkcji:
- Emitowanie głosu. Krtań zawiera struny głosowe. Gdy powietrze przepływa – wibrują, wytwarzając dźwięk. Kontrolując napięcie i długość strun głosowych, możemy zmieniać wysokość i głośność dźwięku.
- Ochrona dróg oddechowych. Krtań pełni ważną funkcję obronną, zapobiegając przedostawaniu się ciał obcych do tchawicy i płuc. Odruch kaszlowy jest jednym ze sposobów, w jaki krtań pomaga chronić dolne drogi oddechowe.
- Regulacja przepływu powietrza. Krtań może zwężać się lub rozszerzać w odpowiedzi na różne potrzeby fizjologiczne, regulując ilość powietrza docierającego do płuc.